Fogaink épségének, szépségének megőrzése érdekében a jó szájhigiéne, a helyes táplálkozás, a rendszeres ellenőrző vizsgálatok mellett az egyik legfontosabb a helyes fogmosási technikák elsajátítása.
A jól alkalmazott fogmosási alapelvek betartásával csökkenthetjük a fogszuvasodás kialakulásának esélyét, ezen kívül lassíthatjuk a fogkőképződés. A fogmosás elsődleges célja a foglepedékek alapos eltávolítása. A lepedék a nehezen megközelíthető helyeken is könnyen felhalmozódik, ami számtalan problémát okozhat. A szuvasodás, íngyulladás, ínyvérzés, fogágyi betegségek, mind a bakteriális fog lepedékek helytelen eltávolításából eredeztethető.
Fogmosási tippek:
Naponta legalább kétszer, de a legjobb, ha étkezés után 10 percen belül fogat mosunk
Minden alkalommal 2-3 percet szánjunk fogaink tisztítására
Kerüljük az erős sörtéjű fogkeféket, ugyanis az könnyen felsértheti a fogínyt, hosszú távon ráadásul koptatja a fogainkat védő fogzománcot is
Kéthavonta cseréljük le az elhasználódott fogkefénket
Lehetőleg alacsony dörzsölőanyag tartalmú fogkrémet használjunk
Ajánlott félévente fogorvoshoz menni, és a szokásos ellenőrző vizsgálatokat elvégezni
A fogmosás végén a nyelvtisztítás külön erre a célra használt nyelvtisztítóval történjen, ne fogkefével, mivel a nyelven található repedések a baktériumok kitűnő táptalajai.
A fogak közti lepedék eltávolítására célszerű fogselymet használni, mert az őrlőfogak vastagsága miatt a fogkefék nem tudják az étel lerakódást alaposan eltávolítani.
A fogközökben megbúvó ételmaradékokat fogköztisztító kefével ajánlott eltávolítani. A plakk eltávolítása leghatékonyabban az új generációs fogköztisztító kefékkel lehetséges, amelyek egyszerűen és gyengéden tisztítanak. Mindennapi használatukkal néhány nap alatt egyértelműen csökkenthető az ínyvérzés és a kellemetlen lehelet.
Fogmosás néhány lépésben:
Fogmosási kézi fogkefével
Fogmosásnál az ínytől a fogak felé söprő mozdulatokkal fentről lefelé, lentről felfelé haladjunk. Vigyázzunk, hogy ne dörzsöljük túl erősen!
Ezeket a mozdulatokat ismételjük meg a fog belső felszínén, illetve a rágófelületeken is.
Fogmosás elektromos fogkefével
Az elektromos fogkefék között hatalmas a választék, mindenki megtalálja az igényeinek legmegfelelőbbet, akár érzékeny fogakra illetve fogínyre valót is.
Az elektromos fogkefe a fogat körülvevő tasak mélyéről is eltávolítja a lepedéket, így gátolja a plakk kialakulását, ezzel lassítja a fogkőképződést. Az elektromos fogkefe körkörös mozgása biztosítja a lepedék eltávolítását az íny alól.
Elektromos fogkefe használatakor általában hosszabb időt töltünk a fogak tisztítására, főleg, ha még időmérő is van a szerkezeten, és a szokásos, azaz inkább elvárt két percet végig a szájunk ápolására fordítjuk. Elektromos fogkefe vásárlásakor mindenképpen olvassuk el a használati utasítást!
A fogkefe fejét lassan vezessük végig a fogsoron. Tisztítsuk meg először a külső, majd a belső fogfelszínt, végül az ínyszéli területeket.
Fogról-fogra haladva a sörtét tartsuk néhány másodpercig a fogfelszínen mielőtt továbbhaladnánk
További fontos tudnivalók
A reklámokban elhangzottakkal szemben a szájvizek nem helyettesítik a fogmosást, csupán az ínygyulladást tudják ideiglenesen megszüntetni, így nagyon fontos a rendszeres, és helyes fogmosási lépések betartása.
A fogkefék higiénikusan tartása érdekében használat után a benne maradt fogkrém alapos öblítése szükséges, majd sörtével felfelé tárolandó.
Implantátummal rendelkezőknek nem javasolt a fluor tartalmú fogkrém használata.
Vissza